ÖVRIGT / Smycken / Hängsmycke+brosch 9344451
*
nr 934 4451
Hängsmycke+brosch
silver, vintage
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 20:17:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/1 08:34:07
1
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brosch hängsmycke silver smycken vintage ädelmetall
-
5116 Armring
+ broscher, Kalevala Koru, Finland. 5 delar, brons..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:57
-
5173 Diadem
Förgyllt sterlingsilver, med ametister. Längd: 14 ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:06
-
5136 Halsband med h..
Rolf Karlsson, silver, Filminstitutet. Vikt: 40 g
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:57
-
5218 Örhängen
ett par, 18k guld, med pärla. Höjd: 2 cm. Vikt: 2,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:07
*
Hängsmycke+brosch
Läs mer om e-auktion
nr 934 4451
Hängsmycke+brosch
silver, vintage
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/1 08:34:07 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brosch hängsmycke silver smycken vintage ädelmetall
-
5116 Armring
+ broscher, Kalevala Koru, Finland. 5 delar, brons..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:57 -
5173 Diadem
Förgyllt sterlingsilver, med ametister. Längd: 14 ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:06 -
5136 Halsband med h..
Rolf Karlsson, silver, Filminstitutet. Vikt: 40 g
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:57
-
5218 Örhängen
ett par, 18k guld, med pärla. Höjd: 2 cm. Vikt: 2,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:07